• گاهی والدین بر این تصورند که لزومی بر درمان جدی و نگهداری نوزادی که دچار زردی شده در بیمارستان یا دستگاه فتوتراپی ( دستگاه درمان زردی نوزاد ) نیست و تصور می‌کنند که این بیماری به صورت خود به خودی درمان می‌گردد. متأسفانه برخی خانواده‌ها درباره زردی نوزادان اطلاعات كافی ندارند . اطلاع از جدی بودن و خطرات این عارضه نوزادان جلوی ابتلای نوزاد به بیماری‌ های احتمالی حاد را كه در اثر زردی نوزادان ایجاد می ‌شوند خواهد گرفت.
  علل زردی نوزادان
  بیلی روبین حاصل تجزیه گلبول های قرمز خون است. بیلی روبین توسط كبد از خون جمع شده و توسط مدفوع از بدن خارج می‌شود. در دوران جنینی به دلیل کامل نشدن کبد این وظیفه بر عهده كبد مادر خواهد بود که بیلی روبین را از خون او جمع‌ آوری و دفع می‌ کند. اما پس از تولد کبد به مدت زمانی نیاز دارد تا برای مسئولیت ‌های خود آماده شود. بنابراین در برخی نوزادان رنگدانه بیلی روبین در خون تجمع یافته و در نتیجه پوست او زرد می‌ شود. بیماری زردی نوزادان بر دو نوع تقسیم می‌گردد: زردی فیزیولوژیك نوزادان : به آن زردی طبیعی نوزاد نیز گفته می ‌شود که به معنای این نیست که نوزاد نیاز به درمان ندارد که در نوع زردی در نوزادان معمولاً روز دوم یا سوم تولد نوزاد آغاز و به تدریج شدت یافته و خود به‌ خود در طول دو هفته آتی برطرف خواهد شد. زردی نوزادان در نوزادان نارس طی 5 الی 7 روز اول تولد به اوج خود رسیده و درمان آن دو ماه طول می‌ کشد. زردی پاتولوژیك نوزادان : در این مدل زردی نوزادان که بیماری شدت بیشتری دارد و اقدامات درمانی جدی و گسترده‌تری را می‌طلبد به عبارتی باید دید كه علت زمینه‌ های ابتلا به زردی نوزادان چه بوده و با بررسی ‌های بیشتر بیماری ‌های احتمالی همراه با زردی نوزادان تشخیص داده شود. به طور کلی اگر نوزاد در 24 ساعت ابتدایی تولدش دچار زردی نوزادان شود، زردی او پاتولوژیك است و تیم پزشكی نوزاد باید در بیمارستان بررسی‌های لازم را انجام دهند.
  علائم و درمان زردی نوزادان
  زرد شدن پوست از قسمت صورت شروع‌ شده و کم‌کم به سمت پایین بدن حركت می‌کند. زردی نوزادان معمولاً از ناحیه زبان و پس از آن سفیدی چشم‌ ها و پوست سر و صورت خود را نشان می ‌دهد و به تناسب شدت زردی نوزادان نواحی پایین تر بدن را هم درگیر می ‌کند؛ به طوری که رسیدن زردی نوزادان به كمر و ران‌ها حاكی از شدت قابل ‌توجه آن است و اگر به ناحیه انگشتان پا برسد بسیار جدی تلقی می‌ شود. در آزمایش ‌های اولیه که از طریق خون آزمایش ‌شده نوزاد به دست می‌آید، پزشک تشخیص می دهدکه چه درمانی بایست برای نوزاد در نظر گرفته شود. ممکن است نوزاد تحت فتوتراپی ( درمان زردی ) یا تعویض خون قرار گیرد یا اینكه مجدداً بعد از چند ساعت آزمایش بیلی روبین خون را انجام دهد. چنانچه پس از آزمایش و بررسی وضع ظاهر نوزاد، شدت زردی نوزادان از حد مشخصی بیشتر شود، پزشك برای نوزاد «فتوتراپی » را تجویز می‌کند و اگر درجه زردی نوزادان خیلی بالا باشد باید با روش‌های مخصوص خون نوزاد را تعویض كرد. در تعیین میزان درجه فتوتراپی بر اساس سن نوزاد و شرایط نوزاد در نظر گرفته می‌شود. هر چقدر سن نوزاد کمتر باشد، فتوتراپی با درجه پایین تری تجویز شده و در مقابل با افزایش سن نوزاد ممکن است پزشك فتوتراپی با درجه شدیدتری را پیشنهاد دهد؛ زیرا آسیب ‌پذیری كودك كمتر شده است. اگر سن نوازد كم و میزان بیلی روبین نخستین آزمایش او زیاد باشد فاصله زمانی آزمایش مجدد بیلی روبین کوتاه‌تر می‌شود. این فاصله زمانی بین 4 تا 24 ساعت متغیر است.
  تأثیر لامپ مهتابی سفید بر زردی نوزادان
  از سال‌ها پیش شنیده ‌ایم كه اگر كودكی دچار زردی نوزادان شد با قرار دادن او زیر نور لامپ‌ های فلورسنت می ‌توان او را درمان كرد. درست است كه نور درمانی یكی از راه ‌های درمانی زردی نوزادان محسوب می ‌شود ولی استفاده از نور مهتابی هیچ پایه و اساس علمی نداشته و تأثیر چندانی در درمان زردی نوزادان ندارد بلكه نور فلورسنتی كه به عنوان درمان این بیماری استفاده می ‌شود طول موج‌ های خاصی دارد كه لامپ‌ های مهتابی این طول موج و قدرت درمانی را ندارند. استفاده از نور خورشید هم به دلیل سوزاندن پوست لطیف نوزاد توصیه نمی ‌شود. فتوتراپی از روش های مهم در درمان زردی در نوزادان است این روش هم در بیمارستان و هم در منزل قابل انجام است. به این ترتیب که نوزاد تحت تابش نور با طول موج مناسب قرار می گیرد به این منظور اجاره دستگاه زردی توسط شرکت زردیران با گارانتی اجاره دستگاه ارائه می شود. اجاره دستگاه زردی یا فتوتراپی در منزل یکی از بهترین، آسان ترین و قطعی ترین روش های درمان زردی است. زردی و عوامل تشدید کننده زردی در نوزاد هر چه باشد.
  عوامل خطر موثر در ابتلا به زردی نوزادان
  نوزادانی كه دچار یك یا چند عامل زیر باشند، بیشتر در خطر ابتلا به زردی نوزادان قرار دارند: * وجود خواهر یا برادری که پیش از این دچار زردی نوزادان بوده است. * علائم كبودی روی بدن نوزاد در بدو تولد. * تولد زودهنگام نوزاد ( نوزادان نارس ) این كودكان معمولاً بیشتر در خطر ابتلا به زردی نوزادان قرار دارند. اگر چنانچه کودکی پیش از هفته 38 بارداری به دنیا بیاید زایمان زودرس انجام‌ گرفته و نوزاد نارس تلقی می‌شود . هرچه نوزاد زودتر از این موعد به دنیا بیاید، نسبت به زردی نوزادان آسیب‌پذیرتر خواهد بود. * بی‌ حالی در بدو تولد * بروز تب در نوزاد * شیر نخوردن به اندازه کافی * ابتلا به عفونت در زمان تولد اگر سطح بیلی روبین نوزادی خیلی بالا رود، می‌تواند باعث آسیب همیشگی به سلول‌های عصبی شود. به عبارتی سهل ‌انگاری در درمان زردی نوزادان عوارضی جدی دارد از جمله : * ناشنوایی عصبی حسی * تشنج * فلج مغزی * کند ذهنی * تأخیر در تکلم * اختلال در تعادل حركتی * ناهنجاری ‌های دندانی * ایجاد بیش فعالی در کودکی * و در برخی موارد حتی مرگ
  زردی نوزادان ناشی از شیردهی
  اگر نوزاد شیر كافی نخورد ممكن است به زردی نوزادان مبتلا شود. زیرا كمبود مایعات بدن سبب تجمع بیلی روبین خواهد شد. برخی نوزادان شیر كافی می ‌خورند و خوب وزن می‌ گیرند اما وجود ماده‌ای در شیر مادر سبب زردی آن‌ها می‌شود. این ماده با اثرگذاری بر كبد نوزاد نمی گذارد جمع ‌آوری بیلی روبین از خون به درستی انجام شود. این نوع زردی نوزادان معمولاً به همراه زردی نوزادان فیزیولوژیك رخ می ‌دهد و ممكن است به مدت چند هفته یا چند ماه طول بكشد و عموماً بی‌خطر است. منبع: koodakonline.com

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *