مصاحبه پزشکی درباره زردی نوزادان و راه های درمان

ابتلا به زردی در نوزادان با زرد شدن پوست صورت، مخاط ها و سفیدی چشم ها خودش را نشان می دهد و علت آن رسوب ماده بیلی روبین در پوست و مخاط بدن نوزادان است. این، تعریف ساده و جامعی بود که دکتر همت یار، متخصص بیماری های کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره زردی نوزادان ارائه داد، که در آن به بیشتر سوال های رایج درباره زردی نوزادان، پاسخ داده شده است.

زردی نوزادان و نگرانی والدین

تولد نوزاد همراه با شادی و لذتی که برای پدر و مادر به همراه دارد، دغدغه‌ های خاص خودش را هم دارد، به خصوص وقتی والدین تولد اولین فرزندشان را تجربه کنند. آن ها از هر چیزی می‌ ترسند و همه چیز آنان را نگران می ‌کند. یکی از مواردی که روزهای اول تمام فکر و ذکر مادر و پدر را به خود مشغول می‌کند، زردی نوزاد است. وقتی اقوام و آشنایان برای دیدن نوزاد تازه متولد شده می ‌آیند،‌ هر کدام توصیه‌ ای برای جلوگیری از زردی نوزاد می ‌کنند؛ یکی می‌ گوید لامپ مهتابی بگذارید بالای سرش، یکی دیگر توصیه به دادن شیر خشت می ‌کند و... .

«خانم! نوزادتان زردي دارد و براي درمان بايد چند روزي در بيمارستان بستري باشد.» شنيدن اين جمله از زبان متخصص اطفال براي مادري كه با هزار اميد و آرزو نوزادش را به‌دنيا آورده، دلهره‌ آور است و اولين چيزي كه در ذهن او نقش مي‌ بندد اين است كه آيا زردي جان و سلامت نوزادش را تهديد مي‌كند و براي درمانش چه اقدامي بايد انجام دهد؟

راه های درمان زردی

زردی بیماری نیست بلکه نوعی اختلال کبدی است که با بروز علائمی مانند: تغییر رنگ و زرد شدن پوست، سفیدی چشم و همچنین تغییر رنگ ادرار به زرد پررنگ گاهی هم قهوه ای که بتدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام ‏ها زرد می‏ شود که ناشی از بالا بودن مقدار غلظت بیلی روبین خون است می باشد. در حقیقت این علائم زنگ خطری است برای فردی که دچار این مسئله شده است زیرا زمینه ساز سایر بیماری ها مانند بیماری های کبدی می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید می تواند یکی از عوامل اصلی در ایجاد زردی در بدن نوزادان باشد. در این مطلب در ارتباط با این مورد و روش های درمان زردی نوزادان صحبت خواهیم کرد.
کم کاری تیروئید ناشی از چه چیزی است؟

خطرناک ترین نوع زردی در بدن نوزادان

برای اطلاع از میزان خطرناک بودن نوع زردی در بدن نوزادان ابتدا باید درجه زردی مشخص شود.
اگر نوزاد در روزهای پس از تولد خود دارای درجه زردی 13 تا 14 و 15 تا 17 باشد بسیار خطرناک است. بیشترین درجه زردی را می توان 25 دانست.
توجه نمایید که میزان درجه زردی در بدن نوزادان را پزشک می تواند با انجام آزمایشات و همچنین توجه به وضعیت فیزیکی نوزاد تشخیص دهد.

ارتباط ابتلا به زردی
برای بسیاری از والدین این سوال وجود دارد که آیا ابتلا به زردی با جسیت نوزادان در ارتباط است یا خیر؟ بیشتر زردی در نوزادان پسر رخ می دهد یا دختر؟ با توجه به این مسئله که بیماری فابیسم در پسران بیشتر از نوزادان دختر دیده می شود، در نتیجه زردی در پسران نیز بیشتر به وقوع می پیوندد. بیماری فابیسم سبب لیز شدن گلبول های قرمز خون در بدن نوزاد می شود.

علائم و درمان زردی نوزادان

زردی نوزادان از بیماری ‌هایی است كه گاهی به طور جدی برای نوزاد و والدین دردسر ساز می ‌گردد. به طور کلی بیش از 70 درصد نوزادان در روزهای اولیه تولد دچار زردی می‌ شوند و معمولاً آمار زردی در نوزادانی زودرس حدود 80 درصد افزایش می یابد. زردی نوزادان به صورت بی‌رنگ یا زرد شدن پوست بدن و چشم‌ ها آغاز می ‌شود که نتیجه افزایش میزان ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین در خون است و باعث تجمع این ماده زیر پوست نوزاد و زرد شدن آن می ‌گردد كه اغلب این رنگ‌ پریدگی و زردی نوزادان تا بالای قفسه سینه گسترش می یابد.

مکانیسم بیلی روبین

بیلی روبین اصلی ترین دلیل ایجاد زردی در بدن نوزادان است. برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به زردی و اطلاع از روش های درمان زردی در بدن نوزادان باید بتوان مکانیسم بیلی روبین را شناخت و حتی در مورد پیشگیری از بروز زردی در نوزاد نیز گام های بسیار مهمی برداشت. بیش از 60 درصد نوزادان تازه متولد شده به زردی مبتلا می شوند و این میزان در نوزادان نارس به هشتاد درصد می رسد. برای درمان بهتر زردی در نوزادان باید عامل و عوامل زردی را شناخت تا بتوان بهترین روش پیشگیری و یا درمان را انتخاب نمود.

سوالات متداول زردی

فتوتراپی چه عوارضی دارد؟

در مواردی ممکن است عوارضی از جمله تب، لک های پوستی و ... را داشته باشد، که در صورت انتخاب دستگاه درست به همراه متخصص، نوزاد به زودی سلامت خود را بدست می آورد.

دستگاه های زردیران چگونه هستند؟

دستگاه های فتوتراپی زردیران کاملا سه بعدی بوده، و تحمل فشار 200 کیلوگرم را دارا می باشد و درون این دستگاه ها برخلاف دستگاه های زردی نوزاد دو بعدی نوزاد شما در امنیت کامل می باشد.

آیا شما از دستگاه پایه متحرک نیز استفاده می نمایید؟

خیر،از آنجایی که دستگاه های زردی پایه متحرک امنیت نوزاد را به طور کامل تامین نمی کنند.مجموعه زردیران از دستگا های فتوتراپی شاسی دار و ثابت برای درمان زردی نوزاد استفاده می کند.

احتمال شکستن لامپ های فلورسنت و آسیب زدن به بچه در حین درمان وجود دارد؟

این احتمال وجود ندارد، در دستگاه های کاهنده زردی استادارد روی لامپ،پلکسی نصب می شود و امکان شکستن و آسیب زدن در آن ها وجود ندارد، مگر اینکه از دستگاه های غیر استاندارد استفاده شود.