دستگاه زردی بچه

دستگاه زردی بچه دستگاهی است که برای کاهش درجه زردی در بدن نوزاد طراحی شده است. با استفاده از این نوع دستگاه ها می توان ساختار و شکل بیلی روبین را تغییر داد. بیلی روبین با دریافت نوری که دستگاه زردی به بدن بچه می تاباند می تواند باعث کاهش زردی شود. به این ترتیب که با تغییر شکل بیلی روبین ها به کبد کمک می کند تا بهتر و سریعتر آن ها را از بدن کودک دفع نماید.

مهم ترین موضوعاتی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم شامل :

 1. علت های بروز زردی
 2. بیلی روبین و تاثیر آن در بدن
 3. انواع بیلی روبین
 4. عوارض ناشی از عدم کاهش سریع درجه زردی
 5. کاهش زردی با زردی بچه در منزل
 6. اجاره دستگاه زردی بچه در منزل و فواید آن

بیلی روبین و کبد


برای ارتباط زردی با بیلی روبین اول باید بدانیم بیلی روبین چیست؟
بیلی روبین ضایعاتی است که از تخریب سلول های خونی و قرمز در بدن به جای می ماند. این ماده توسط فعالیت بیلی‌وردین ردوکتاز بر روی بیلی ‌وردین که رنگ‌دانه یا پیگمنتی سبزرنگ حاصل از کاتابولیزم است٬ حاصل می‌گرد. این ماده سمی است و وجود آن در بدن نشانه های زیادی به ما می دهد. یکی از این نشانه ها کم کاری کبد است. البته در نوزادان این مشکل طبیعی است زیرا کبد هنوز به درستی آماده انجام فعالیت های معمول خود نیست و زمان می برد تا بتواند وظیفه دفع بیلی روبین را انجام دهد. مقادیر اندکی از این ماده در بدن خطرناک نیست خطر واقعی زمانی پیش می آید که میزان بیلی روبین در خون از حد طبیعی فراتر رود که این باعث زرد شدن پوست بدن می شود.
بدن انسان باید با مکانیسم مشخصی سم زدایی کند یعنی به نحوی این سموم را دفع نماید. وظیفه سم زدایی بیلی روبین به عهده کبد است یعنی بیلی روبین تولید شده باید به کبد منتقل شود. بنابراین بیلی روبین نباید در خون رها باشد . پروتئینی به نام آلبومین این مواد را جذب می کند واجازه رسوب به آنها را نمی دهد. کار انتقال بیلی روبین به کبد را آلبومین انجام می دهد. در کبد برای اینکه بیلی روبین براحتی دفع شود لازم است تا به ترکیبی تبدیل شود که در آب محلول باشد یعنی باید بصورت نمک بیلی روبین درآید. بیلی روبین برای تبدیل شدن به نمک با یک اسید که اینجا اسید گلوکورونیل است ترکیب می گردد.

میزان بیلی روبین پایین باشد یا بالا


میزان پایین بیلی روبین در خون که عامل زرد شدن پوست است نگران کننده نیست آنچه باعث نگرانی والدین و پزشکان می شود بالا بودن مقادیر بیلی روبین در خون می شود که به زرد شدن رنگ پوست بچه ها منجر می گردد. بیلی روبین می تواند در بزرگسالان نیز افزایش پیدا کند اما حساسیت افزایش آن در خون نوزادان و کودکان بسیار بیشتر است. زیرا بیلی روبین یک ماده سمی برای بدن محسوب می شود و بیشترین عضوی از بدن که تحت تاثیر بیلی روبین قرار می گیرد سیستم عصبی و مغز است.
از انجا که مغز نوزاد به طول کامل رشد نکرده و توانایی لازم را ندارد در برابر بیلی روبین به شدت آسیب پذیر است. این ماده سمی به راحتی وارد بافت مغزی می شود و در آن رسوب می کند و ضایعات مغزی جبران ناپذیری روی نوزاد به جای می گذارد. البته این در صورتی است که اجازه دهیم میزان بیلی روبین بیش از حد افزایش پیدا کند.
زرد شدن رنگ پوست در واقع نشانه ای است که به ما می گوید میزان این ماده در بدن زیاد است و باید فکری برای درمان آن نمود.

انواع بیلی روبین


بیلی روبین در بدن به دو شکل وجود دارد:

 1. بیلیروبین مستقیم
سلول‌های قرمز خون که در مغز استخوان تولید می‌شوند در پایان عمر و یا در اثر آسیب دیدگی٬ در طحال دفع و تخلیه شده و هموگلوبین این سلول‌ها شکسته می‌شوند. این بیلی‌روبین آزاد است و به هیچ ماده دیگری جفت و پیوند نشده است از این رو به بیلی روبین غیرکنژوگه شناخته می‌شود با توجه به اینکه این نوع بیلی روبین در آب محلول نیست درون ادرار دیده نمی‌شود. این ماده توسط آلبومین جذب شده و به کبد فرستاده می‌شود.
 1. بیلیروبین غیرمستقیم
بیلیروبین مستقیم توسط آلبومین به کبد فرستاده می شود و در آنجا توسط آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز با اسید گلوکورونیک جفت (کنژوگه) شده و در این مرحله قابل حل در آب بوده و درون ادرار نیز می‌تواند وارد شود. مقدار زیادی از این بیلیروبین کنژوگه به صفرا رفته و به این ترتیب به روده کوچک راه می‌یابد ولی در ادامه روند هضم٬ حدود ٪۹۵ آن توسط خود روده کوچک٬ باز جذب می‌شود و طی چرخه انتروهپاتیک به کبد بازمی‌گردد.

هیپر بیلیروبینمی چیست

هیپربلییروبینیمی نیز دو نوع است

 1. هیپر بیلی روبینمی غیر مستقیم:در این حالت بیلی روبین غیر کنژوگه افزایش می یابد. افزایش بیلی روبین غیر کنژوگه در موارد زیر اتفاق می افتد:
 • زردی نوزادان
 • ژیلبرت
 • کم خونی همولیتیک
 • کریگلر نجار
 1. هیپر بیلی روبینمی کنژوگه:در این حالت میزان بیلی روبین کنژوگه افزایش میابد.
از جمله مواردی که باعث افزایش این نوع از بیلی روبین می شود عبارتند از:
 • بیماری های کبدی شامل سیروز کبدی، تومور و یا آبسه کبد، انسداد داخل کبدی و هپاتیت
 • سندرم های مادرزادی روتور و دوبین جانسون

آزمایش‌هایی برای تشخیص زردی


آنزیم‌های کبدی از قبیل:

 • آلکالین فسفاتاز (Alp)
 • لاکتات دهیدروزناز (LDH)
 • آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، آلانین آمینواسفراز (ALT)و آمیلاز (Amylase)، لیپاز (Lipase)، گاما گلوتامیک تراسفراز (GGT)
 • شمارش‌های حل سلول‌های خون (CBC)
 • هاپتوگلوبین (Hapdtoglobin)

دستگاه زردی بچه و کاهش سریع عدد زردی


دستگاه زردی بچه یک راه حل مطمئن برای کاهش عدد زردی در نوزادان است. بسیار مهم است که در سریعترین زمان ممکن بتوان زردی نوزادان را کاهش داد و اجازه نداد بیلی روبین های مزاحم وارد بافت مغزی نوزاد شوند. از این رو اقدامات جدی و فوری برای درمان زردی اهمیت حیاتی دارند و از مشکلات و ناتوانی های جسمی و ذهنی نوزاد در آینده پیشگیری می کنند.
روشهای مختلفی برای درمان زردی وجود دارد اما پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه زردی بچه است. زیرا دستگاه زردی بچه مختص درمان زردی در کودکان شیرخواره طراحی شده است و قادر است به سرعت میزان بیلی روبین در خون را کاهش دهد. انواع مختلف دستگاه زردی بچه طراحی شده و در بازار وجود دارد. انتخاب نوع دستگاه زردی بچه بر اساس میزان زردی و عدد آن می باشد. انتخاب مناسب دستگاه زردی بچه نیز بسیار مهم است و باید با مشورت پزشک انجام شود.

انواع دستگاه زردی بچه


دستگاه زردی بچه در مدلهای مختلف ساخته می شود.
تفاوت آنها در نوع و تعداد لامپ فتوتراپی استفاده شده در آنهاست. دستگاه زردی بچه بر اساس نوردرمانی یا فتوتراپی کار می کند و لامپ های فتوتراپی به همین منظور در این دستگاه ها تعبیه شده است:

 1. دستگاه زردی بچه با 4 لامپ فتوتراپی
 2. دستگاه زردی بچه با 6 لامپ فتوتراپی
 3. دستگاه زردی بچه با 8 لامپ فتوتراپی
 4. دستگاه زردی بچه دوقلو یا دوگانه
 5. دستگاه زردی بچه بدون نیاز به چشم بند
از مدل های مختلف این دستگاه ها می باشد.

اجاره دستگاه زردی بچه از ما در زردیران


تخصص زردیران تولید دستگاه زردی بچه است. این شرکت همچنین دستی در زمینه واردات دستگاه زردی بچه از کشورهای خارجی نیز دارد. از این رو در مجموعه بزرگ این شرکت می توانید نمونه های مختلف دستگاه زردی بچه و دستگاه های فتوتراپی داخلی و خارجی را مشاهده نمایید. زردیران شما را در انتخاب نوع دستگاه زردی بچه آزاد می گذارد و شما می توانید بسته به نیاز خود و نوع و درجه زردی بچه و نیز بودجه ای که برای درمان کنار گذاشته اید دستگاه را انتخاب کنید. همچنین بهتر است برای انتخاب دستگاه زردی بچه با متخصصین زردیران مشورت نمایید.
اجاره دستگاه زردی بچه از مهم ترین سرویس های شرکت زردیران است. این کار به شما امکان می دهد تا دستگاه زردی بچه را به منزل خود برده و درمان را در منزل ادامه دهید بدون اینکه بخواهید نوزاد را در بیمارستان بستری کنید. با این کار خدمات مهمی از شرکت زردیران دریافت خواهید کرد.

خدمات زردیران در اجاره دستگاه زردی بچه


این خدمات شامل

 • نصب و راه اندازی رایگان دستگاه زردی
 • آموزش استفاده از دستگاه
 • جمع آوری دستگاه پس از پایان درمان
 • پاسخ گویی شبانه روزی در طول مدت درمان
و ..
می باشد.
با اجاره دستگاه زردی بچه در منزل به راحتی می توانید با کمترین هزینه نوزادتان را درمان نمایید.
قیمت مناسب اجاره بهای دستگاه زردی بچه در زردیران از دیگر خدمات این شرکت است.
اگر هر گونه سوالی در زمینه
 • اجاره دستگاه زردی بچه
 • قیمت اجاره دستگاه زردی بچه
 • نحوه نصب و راه اندازی و استفاده از دستگاه زردی بچه
دارید تنها کافیست در هر ساعت از شبانه روز با ما تماس بگیرید
 • کیفیت بالای دستگاه های فتوتراپی
 • دارای نشان استاندارد ملی
 • بررسیکیفیت لامپ های فتوتراپی و بررسی عمر مفید لامپ
 • تعویض لامپ قدیمی با لامپ جدید پیش از اجاره دستگاه زردی بچه
پس خیال تان از بابت کیفیت دستگاه زردی بچه ما آسوده باشد.

تماس با زردایران

پشتیبانی ۲۴ ساعته زردایران همیشه گوش به زنگ است تا لحظه ای شما تنها نمانید! در هر ساعت از شبانه روز و با هر پرسشی که دارید با ما در تماس باشید. ما به خدمتگذاری افتخار می کنیم.

تماس با زردایران

ما را دنبال کنید