فتوتراپی یا نوردرمانی

امتیاز مقاله

امتیاز مطلب: 98% - 2 votes

98%

فتوتراپی یا نوردرمانی از روشهای موثر و مهم در درمان زردی نوزاد است.
زردی نوزاد از بیماری هایی است که در میان نوزادانی که تازه متولد می شوند شیوع رو به رشدی داشته است. زردی به خودی خود خطرناک نیست اما عوارض عدم درمان به موقع آن می تواند خطراتی برای نوزاد داشته باشد.

از این رو بسیار مهم است که زردی نوزاد هر چه سریعتر درمان شود.
زردی دو نوع مختلف دارد که شامل:
1. زردی فیزیولوژیک
2. زردی پاتولوژیک
می باشد.

زردی فیزیولوژیک نیاز به درمان خاصی ندارد و در اغلب موارد خود به خود از بین می رود و درمان می شود. اما زردی پاتولوژیک که خود را در 24 ساعت اول تولد نوزاد نشان می دهد نیاز به درمان فوری و موثر دارد.
ناسازگاری های خونی میان مادر و نوزاد از مهم ترین علل زردی پاتولوژیک است.

فتوتراپی یا نوردرمانی و درمان زردی نوزاد

از مهم ترین و موثرترین روش های درمان زردی در نوزادان فتوتراپی یا نوردرمانی است. به این ترتیب که نور مناسبی به سطح پوست نوزاد تابانده می شود. این نور به سراسر بدن نوزاد می تابد به جز چشم ها و اندام تناسلی نوزاد که با چشم بند و شورت ضد نور مخصوص پوشانده می شود.
نور توسط پوست و خون نوزاد جذب می شود و منجر به تغییر شکل بیلی روبین می شود. با استفاده از فتوتراپی یا نوردرمانی، بیلی روبین که عامل زرد شدن رنگ پوست است و ازدیاد آن منجر به بروز زردی می شود با جذب نور شکسته شده و به مواد بی ضرر تبدیل می شود. اثر فتوتراپی یا نوردرمانی در درمان زردی نوزاد کاهش قابل توجه و بسیار سریع بیلی روبین در خون نوزاد است.

با کاهش بیلی روبین در خون زردی نوزاد نیز درمان می گردد. همچنین اثر مهم دیگری که فتوتراپی یا نوردرمانی دارد، کاهش نیاز به تعویض خون نوزاد است. عوارض فتوتراپی یا نوردرمانی نسبت به تعویض خون بسیار ناچیز است و کاهش تعویض خون می تواند عوارض ناشی از آن را نیز کاهش دهد که برای سلامتی نوزاد تازه متولد شده بسیار حیاتی است.
استفاده از دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی یکی از نمودهای نوردرمانی است.
اجاره دستگاه فتوتراپی یا نوردرمانی نیز یک روش بسیار ارزان قیمت و موثر برای درمان زردی است.

سوالات متداول زردی

فتوتراپی چه عوارضی دارد؟

در مواردی ممکن است عوارضی از جمله تب، لک های پوستی و ... را داشته باشد، که در صورت انتخاب دستگاه درست به همراه متخصص، نوزاد به زودی سلامت خود را بدست می آورد.

دستگاه های زردیران چگونه هستند؟

دستگاه های فتوتراپی زردیران کاملا سه بعدی بوده، و تحمل فشار 200 کیلوگرم را دارا می باشد و درون این دستگاه ها برخلاف دستگاه های زردی نوزاد دو بعدی نوزاد شما در امنیت کامل می باشد.

آیا شما از دستگاه پایه متحرک نیز استفاده می نمایید؟

خیر،از آنجایی که دستگاه های زردی پایه متحرک امنیت نوزاد را به طور کامل تامین نمی کنند.مجموعه زردیران از دستگا های فتوتراپی شاسی دار و ثابت برای درمان زردی نوزاد استفاده می کند.

احتمال شکستن لامپ های فلورسنت و آسیب زدن به بچه در حین درمان وجود دارد؟

این احتمال وجود ندارد، در دستگاه های کاهنده زردی استادارد روی لامپ،پلکسی نصب می شود و امکان شکستن و آسیب زدن در آن ها وجود ندارد، مگر اینکه از دستگاه های غیر استاندارد استفاده شود.