زردی ناشی از ناسازگاری در خون

امتیاز مقاله

امتیاز مطلب: 98% - 7 votes

98%

زردی ناشی از ناسازگاری در خون نوعی از زردی است که در این مبحث قصد داریم آن را بررسی نماییم. همانطور که می دانید عوامل مختلفی هستند که باعث بروز زردی در نوزاد می شوند. .
زردی ناشی از ناسازگاری خون بین مادر و جنین یکی از همین انواع زردی ها است. این نوع ناسازگاری شایع ترین علت زردی در نوزادان می باشد که با راهکار اجاره دستگاه فتوتراپی درمان می شود.

زردی ناشی از ناسازگاری در خون مادر و جنین


گروه خونی به دو دسته اصلی تقسیم می شود:
  1. ABO
  2. RH
دسته ABO خود به چهار گروه اصلی A ،B،AB و O تقسیم می شود.
همچنین دسته RH نیز به دو گروه RH مثبت و RH منفی تقسیم می گردند.
گروه خون هر فرد متشکل از یکی از چهار گروه ABO و همچنین یکی از 2 گروه RH است.

زردی ناشی از ناسازگاری در خون مادر و جنین در دسته ABO


زردی ناشی از ناسازگاری خون به این ترتیب است که به طور معمول، اگر گروه خونی نوزادانی که مادر آنها گروه خونی O دارند A یا B باشد، احتمال زردی ناشی از ناسازگاری در خون افزایش می یابد. البته این موضوع در تمامی موارد منطبق، اتفاق نمی افتد.
بلکه درصد بروز زردی را افزایش می دهد. زردی ناشی از ناسازگاری در خون یک زردی شدید است و نیاز به بستری در بیمارستان دارد. در صورتی که با این نوع زردی برخورد دارید، حتما با متخصصین ما تماس بگیرید تا شما را در مورد نحوه درمان زردی و چند و چون راهکار بی نقص ما که اجاره دستگاه زردی نوزاد است راهنمایی کنند.

زردی ناشی از ناسازگاری در خون مادر و جنین در دسته RH


همچنین در مواردی دیده شده است که اختلاف RH مادر و نوزاد باعث بروز زردی شده است. توضیح اینکه اگر RH مادر که فاکتوری موجود در گلبول قرمز وی می باشد، منفی بوده و RH نوزاد مثبت باشد، احتمال ایجاد زردی در نوزاد افزایش می یابد. بدن مادر در دوران بارداری ماده ای علیه خون جنین می سازد. این ماده، در خون مادر می تواند باعث تخریب گلبول های قرمز خون جنین گردد.
اگر میزان این ماده تشکیل شده در خون مادر کم باشد، نوزاد بعد از تولد ممکن است دچار زردی اندکی شود. اما مقدار زیاد این ماده می تواند موجب بروز زردی یا ورم شدید و کم خونی در نوزاد تازه متولد شده گردد و هم چنین ممکن است نوزاد، مرده به دنیا بیاید. امروزه با تزریق آمپولی به نام روگام از بروز زردی ناشی از ناسازگاری در خون در حاملگی بعدی جلوگیری می شود. برای درمان مشکل کنونی یعنی زردی ناشی از ناسازگاری در خون نوزادتان می توانید به اجاره دستگاه زردی نوزاد که راه حلی ارزان، سریع، مطمئن و تضمین شده است بیاندیشید.